TEL.+420 381 507 111

Historie

Impregnační závod v Soběslavi má dlouholetou tradici, s jeho výstavbou bylo započato již v roce 1914 a výroba byla zahájena o rok později.

V Evropě na počátku minulého století došlo k prudkému rozvoji telegrafních sítí a železničních drah. Potřeba byla ovlivněna i prvou světovou válkou. V Soběslavi bylo v roce 1914 započato se stavbou závodu na zpracování dřeva a impregnaci. Firmou Lövy a Winterberg, která závod v Soběslavi budovala, byl přizván švédský odborník na impregnaci Willy Kinberg. S jeho pomocí byla úspěšně zavedena technologii tlakové impregnace.

V průběhu let měnil impregnační závod jednotlivé majitele a byl postupně modernizován. V padesátých letech minulého století se vybudoval pilařský provoz. Postupně s vývojem impregnace byly nahrazovány impregnační látky a zaváděny modernější a účinnější technologie. Namáhavá ruční práce při manipulaci s materiálem byla postupně mechanizována.

V roce 1978 byla zahájena výstavba nového impregnačního provozu, který je po postupných úpravách stále využíván a není třeba zásadních změn. V provozu jsou tři impregnační kotle na vodou rozpustné impregnační látky a jeden kotel na impregnaci olejem. V roce 1994 byla impregnace doplněna o sklopný kotel pro technologii impregnace pat sloupů a bylo uvedeno do provozu zařízení pro jejich perforaci. Celá technologie manipulace sloupů a pražců byla řešena jeřábovou technikou, která je dosud v provozu.